Champagne, transzfer, tank
Örömteli változás a hazai gasztronómiában, hogy egyre több helyen fogadják száraz habzóborral – mondjuk az egyre divatosabb Proseccóval – a vendéget, ahelyett, hogy a régi reflex szerint valami bivaly kisüstivel nyírnák ki az ízlelőbimbókat.
A Népszabadság Magazin-nak írt cikk eredeti változata.
A kisüstivel persze semmi baj, bár az 50% fölé engedése az alkoholnak többnyire öncélú macsóság: ilyen „magasságban” ízt már nem igen érez az ember, az alkohol minden hibát – és minden erényt elfed. Ha a vendéglősnek jóféle pálinkája van, azt inkább a menüsor végén, digeszítvumként, az emésztést segítő „dugóként” érdemes kínálni. Aperitifként azonban nincs párja a (száraz) pezsgőnek: a szénsavgyöngyök, akár egy csapat gyúrója készítik fel az ízlelőbimbókat, az élénk savak pedig étvágyat csinálnak még a jóllakottaknak is - nem beszélve a boroknál alacsonyabb alkoholról, amely azonban könnyen szökik a fejbe, garantálva a társaság hangulatát.
Shake it, baby, shake it. |
Egyetlen palackban nevelgetni egy pezsgőt éveken át nemcsak munkaigényes, de komoly raktározási-logisztikai kihívásokat is jelentő folyamat. A Champagne-ok és tradicionális, vagy klasszikus módszerrel készített pezsgők ennek megfelelően a legdrágábbak. Azt és csak azt a klasszikus módszerű, vagy palackos érlelésű és erjesztésű pezsgőt hívhatjuk Champagne-nak, amely Franciaországnak ezen a jól körülhatárolt részén, az engedélyezett szőlőfajtákból, a szigorú előírások szerint készült. A palackos erjesztés és érlelés módszerével azonban a világ más tájain is készítenek nagy pezsgőket: feltétlenül említést érdemelnek a katalán Cava-k, a német Sektek, az elzászi ún. Cremant-ok, amelyek ma már a hazai hipermarketek polcain is hozzáférhetők, ráadásul nagyon versenyképes áron. És jó érzéssel említhetjük meg a nagymúltú magyar pezsgőházak újjáéledt „Champagne-típusú” pezsgőit is: egy palackos érlelésű Törley, egy csontszáraz nyerspezsgőt rejtő Francois, vagy – az újabb pezsgőházak közül – egy Chateau Vincent a legnagyobbak versenyében sem vall szégyent.
Az olcsó kategóriát az ún. tankpezsgők képviselik, amikor az alapbor másoderjedése egy hatalmas acéltartályban zajlik le, innen palackozzák a pezsgőt a palackokba, ahol nem is érlelik azokat tovább, rögtön nyomják őket a piacra, a fogyasztók felé. Ezeknek a pezsgőknek feltűnő jellemzője, hogy a szénsavgyöngyök nem integrálódnak olyan szépen a borba, nem olyan „krémesek” és mindig hiányzik belőlük a kelt tészták fejedelmi illata és ízemléke.
Ha tisztességes kompromisszumot akarunk kötni, akkor a két módszer – tehát a tank- és a Champagne-módszer – között „félúton” lévő, ún. transzfer metódusú pezsgőt választunk a menüsorunkhoz. Nálunk például ilyen a méltán népszerű Hungaria Extra Dry. Ezeknél a pezsgőknél palackban történik meg a másoderjedés, de rendszerint nem azokban, amelyekben aztán a borkereskedések polcaira kerülnek, hanem nagyobb, rendszerint másfél literes úgy nevezett magnum palackokban. Ezután következik a degorzsálás (a seprő eltávolítása) és a dozírozás (a végső édesség beállítása), de az érlelés előtt átfejtik őket „végső nyughelyükre”, a 0,75-ös pezsgőspalackokba, ahol azonban – szemben a Champagne-okkal – már nem nagyon érlelik őket. A transzfer módszerű pezsgők így egyesítik magukban a pezsgőkészítés tradícióit és a gyorsaságot – és éppen ezért kínálnak megfizethető választást a habzó borok barátainak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése